Bajeczne wzory origami kwiaty

origamiOrigami to prawdziwa sztuka. Kartce papieru nadajemy niezwykle misterną, geometryczną formę kwiatów, ptaków, wachlarzy, roślinnych ornamentów. Pierwsze papierowe fantazje powstały w Chinach i Japonii już ok. 700 roku. To właśnie w „kraju kwitnącej wiśni” sztuka ta znalazła całe rzesze entuzjastów i mistrzów. XX wiek to czas, kiedy powstały najważniejsze reguły, obowiązujące w origami.

Na pewno punktem startowym tej sztuki jest kartka na planie kwadratu.
Nie wolno jej ciąć bądź sklejać, ani specjalnie ozdabiać. Jedynie poprzez umiejętne zginanie kartki, można uzyskać niesamowicie piękne i precyzyjne figury. Pierwsze powstałe w taki sposób dekoracje były przeznaczane na uroczyste religijne ceremonie, jakkolwiek z biegiem lat powstała tradycja, aby dekorować nimi domostwa.

Po wielu latach nastąpiła rewolucja w związku z origami. W rezultacie sztuka ta cieszyła się ogromną popularnością. Techniki tej uczono się w szkołach, co jest praktykowane w Japonii do dnia dzisiejszego. To najlepsza metoda, by wykształcić w sobie podstawy geometrycznego postrzegania przestrzeni. Dziś szczególnie młode Japonki zajmują się tworzeniem najbardziej skomplikowanych wzorów origami. Od 1990 roku w Tokyo zawiązała się organizacja JOAS, która skupia miłośników sztuki składania papieru. Również na świecie sztuka ta ma wielu sympatyków (m.in w Ameryce, Wielkiej Brytanii). Aktualnie istnieje wiele założeń tworzenia origami np. origami modułowe. W Polsce, w Poznaniu działa Centrum Origami, którego założycielką jest Dorota Dziamska. Warto dołączyć do kółka miłośników tej starej, ale jakże szlachetnej sztuki manualnej.